
Roko avgustinoviC
5G MREŽA
5G je peta generacija mobilne mreže koja nasljeđuje 4G. Glavna razlika u odnosu na dosadašnju 4G tehnologiju je omogućavanje većih brzina prijenosa podataka navodi se da će nova 5G mreža biti brža za čak tisuću puta od 4G mreže. Time bi mobilna mreža nudila iste ili veće brzine prijenosa podataka kao i pružatelji žičnih internetskih usluga (ADSL, VDSL ili kabelski internet), te se predviđa mogućnost većeg broja povezanih uređaja na ovoj mreži, tj. uz dosadašnje mobilne telefone predviđa se da će dio tzv. IoT uređaja rabiti ovu mrežu. 5G mreža ostvaruje se realizacijom zahtjeva definiranih u de facto standardu odnosno skupu preporuka IMT-2020 (International Mobile Telecommunications 2020. godine), koji je nastao radom tematske grupe od svibnja 2015. do prosinca 2016. godine, te je rezultirao skupom od devet preporuka i tehničkih izvještaja.
-
Prvi dokument (O-040, "Nacrt pojmova i definicija IMT-2020 u ITU-T") na pet stranica definira osnovne pojmove.
-
U drugom dokumentu (O-041, "Nacrt tehničkog izvještaja: Primjena mrežne softverizacije na IMT-2020" - "Draft Technical Report: Application of network softwarization to IMT-2020") na 147 stranica se detaljnije izlažu novosti, npr. "fleksibilni internet", FlexE, koji omogućava brzine, odnosno omogućava generičke mehanizme koji podržavaju Ethernet MAC međubrzine (npr. 25G, 50G, 125G, itd.) kojih nema u postojećim Ethernet standardima (npr., 40G, 100G, itd.). Navedene međubrzine se ostvaruju standardizacijom spajanja (bonding) - npr. 20G, koji se ostvaruju spajanjem dva mrežna sučelja koji fizički rade na 10G. Dalje se predviđa da će WDM-PON (wavelength division multiplexing – passive optical networks) omogućiti brzine do 25 Gbps i više.
Razlike između prethodnih generacija mobilnih mreža i 5G
Prethodne generacije mobilnih mreža su 1G, 2G, 3G i 4G.
-
Prva generacija – 1G (1980-te): prijenos analognog glasa.
-
Druga generacija – 2G (početak 1990-ih): prijenos digitalnog glasa (kompozitni CDMA u Kini i SAD-u i GSM u Hrvatskoj), poruka i podataka (standardi GPRS i EDGE) brzinom do 250Kbps.
-
Treća generacija – 3G (početak 2000-ih): prijenos mobilnih podataka brzinom do 3 Mbps (npr. CDMA2000 u SAD-u te UMTS i kasnije HSDPA u Hrvatskoj).
-
Treća polu-generacija – 3G+ (2005.): era mobilne širokopojasne mreže (WCDMA) teoretske brzine do 42Mbps. Većina mobilnih operatera pruža HSPA pristup brzine do 6 Mbps.
-
Četvrta generacija – 4G (2009.): prijenos podataka LTE standardom teoretske maks. brzine do 100Mbps. Koriste ga sve veće svjetske mreže.
5G standard je dizajniran je sa proširenim kapacitetom kako bi omogućio korisničko iskustvo nove generacije, osnažio nove modele razmještanja i pružio nove usluge.
Uz velike brzine, vrhunsku pouzdanost i zanemarivu latenciju, 5G će proširiti mobilni ekosustav u nova područja. 5G će utjecati na svaku industriju, čineći sigurnijim prijevoz, zdravstvo na daljinu, preciznu poljoprivredu, digitaliziranu logistiku – i još mnogo toga – stvarnost. Osim brzine, 5G mreže donose i veći broj kanala. Svrha ovoga je povećanje kapaciteta i omogućavanje povezivanja 10 do 100 puta više uređaja, budući da se 5G tehnologija dobrim dijelom oslanja na IoT (Internet of Things), dakle razne na malene uređaje koji će također biti povezani na internet. Ovdje ne mislim samo na pametne satove i ostale nosive uređaje, već i pametne kartice, tokene, kao i mnoge druge elektroničke uređaje, čija će se upotrebljivost podići na novu razinu kad jednom budu povezani na internet i kad im se bude moglo pristupiti na daljinu putem računala ili smartfona.Pokrivenost, odnosno percepciju pokrivenosti od 100% neće biti lako postići, a dobar dio će ovisiti o frekvencijskom spektru. Znamo za pravilo što manja frekvencija, to veći domet signala, no i to se može promijeniti njegovim pojačanjem. Ovdje sada dolazi klopka imperativa manje potrošnje energije, no treba vidjeti kako je GSMA uopće zamislila smanjenje potrošnje od 90%.

Ne postoje podaci o zdravstvenim rizicima 5G mreža. Kada se 5G mreža postavi, to će biti prvi eksperiment proveden na ljudskim bićima, što je nepojmljivo za tako veliku tehnološku platformu, koja će biti široko rasprostranjena. Za razliku od valova 4G mreže koji putuju površinom kože, milimetarski valovi 5G mreže su podmukliji. Nakon što se emitiraju valovi 5G mreže, naša će ih koža automatski apsorbirati, što će u njoj prirodno dovesti do rasta temperature. Uvođenje 5G mreže je prvi test elektromagnetskog zračenja izveden na ljudskim bićima u povijesti planeta Zemlje. Dok većina predstavnika bežične tehnologije odlučno odbija i negira dugačku listu rizika vezanih uz 5G mrežu, većina znanstvenika tvrdi da je čovječanstvo u opasnosti i da su potrebni daljnji testovi. Mnogi znanstvenici shvaćaju da je elektromagnetsko zračenje koje „curi“ iz vrata naših mikrovalnih pećnica kancerogeno, odnosno da može uzrokovati rak. Isti ti znanstvenici također vjeruju da su ti valovi mutageni, odnosno da mogu izazvati promjene u strukturi DNK-a kod živih bića. Lansiranje 5G mreže bit će isto kao da ste uključili mikrovalnu pećnicu, otvorili njena vrata i ostavili je tako do kraja vašeg života. Zaista postoje dobri razlozi zašto na stotine znanstvenika poduzima akcije protiv bežične industrije.5G tehnologija razvijala se posljednjih deset godina. Iako je u početku planirana kao dodatak na vrhu 3G i 4G mreže, 5G mreža postaje svijet za sebe. Do 2021. godine svaki grad imat će odašiljače za 5G mrežu i mobitele. Te platforme i uređaji bit će postavljeni na milijune zgrada diljem svijeta. Bežična industrija ne gradi samo infrastrukturu koja će omogućiti brzi prijenos podataka nego i globalnu mikrovalnu pećnicu. Osim što su kraći milimetarski valovi opasniji za ljudsko zdravlje, zbog snage takve tehnologije, oni također zahtijevaju postavljanje na milijune mini stanica i odašiljača, otprilike jedan odašiljač za 2-8 domova. Ne samo da će se povećati izloženost ljudi ovom zračenju nego će se ono s vremenom eksponencijalno povećavati. Mnogi znanstvenici smatraju da su ovi odašiljači ne samo opasni za ljudsko zdravlje, već su smrtonosni i trebali bi se smatrati zločinom protiv čovječanstva.Mnogo se rasprava vodi među znanstvenicima koji pokreću protest protiv netestirane i neprovjerene tehnologije.
Općenito, zračenje ima jako loš učinak na sva živa biča.Ono uništava DNK ili tako da dovodi do mutacije, a sve to u konačnici može dovesti do karcinoma.
Rizici duljeg izlaganja ovoj vrsti zračenja:
-
mučnina
-
oticanje
-
gubitak kose
-
smanjenje apetita
-
niske razine energije
-
opća slabost
-
oštećenja koštane srži
-
oštećenja na organima
-
duboka depresija
-
zbunjenost
-
infekcije
-
karcinom
-
gubitak snage i smrt

Literatura
Vision
This is a Paragraph. Click on "Edit Text" or double click on the text box to start editing the content and make sure to add any relevant details or information that you want to share with your visitors.
